تازه ها

1394-07-20 08:53
کد مطلب: 44902
سد کلاسر از جمله پروژه هایی است که در زمان استارت کارش، به عنوان پروژه ای مهم و ماندگار مطرح می شد که این روزها بعد از صرف هزینه 9 میلیاردی و وعده‌های مختلف، در سایه بی مهری مسئولان، در فراموشی به سر می برد.

به گزارش خبرنگار ، سد کلاسر از سال 1387 عملیات اجرایی خود را  در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار با حجم مفید ۵۲۰ میلیون متر مکعب شروع کرد و موجب امیدواری اهالی با هدف آبیاری ۸۲۰ هکتار از اراضی پایاب و احیای کشاورزی این منطقه شد.

اما با گذشت سالهای طولانی انگار مسئولان استانی در تلاش هستند تا حداقل، رکورد راکد ماندن پروژه ای را، از دیگر استان ها بربایند.

پروژه ای که تا به امروز 9 میلیارد تومان از بیت المال برای آن هزینه شده است و تنها وعده هایی از مسئولان را به همراه دارد که رنگ و بویی از عملی شدن این وعده ها نیز وجود ندارد.

این پروژه در طی سال‌های گذشته نام های زیادی را به خود دیده؛ از پروژه مهر ماندگار گرفته تا پروژه بدون مجوز از وزارت نیرو، که البته مطرح کردن مطالبی در خصوص بدون مجوز بودن این پروژه بعد از صرف هزینه های میلیاردی، ابتکاری ویژه است.

در این خصوص "سبلانه" در راستای وظیفه رسانه ای خود و در جهت تحریک مسئولان به سمت توسعه و آبادانی استان و توجه به پروژه های مغفول مانده، در گزارشی با عنوان "سد بودجه ای در برابر سد کلاسر/ تداوم سالهای سرگردانی در یک پروژه مهم" در تاریخ94/1/6 به بررسی علل تعطیلی پروژه سد کلاسر پرداخت و در این خصوص نیز مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای اردبیل، در خصوص آخرین وضعیت اجرایی و اعتباراتی این پروژه توضیح داد.

داود نجفیان با بیان اینکه قرارداد پیمانکار قبلی پروژه سد کلاسر بر اساس ماده 48 خاتمه داده شده است، گفت: شرکت پورنام به عنوان پیمانکار جدید انتخاب شده و در شرف ابلاغ قرارداد است.

وی افزود: با پاسخ به سوالات فنی مطروحه در خصوص بدنه سد و کیفیت آب مخزن، عملیات اجرایی سد کلاسر آغاز خواهد شد.

 مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای اردبیل، گفت: محل تامین اعتبار احداث سدهای حوزه بالهارود از صندوق توسعه ملی است، که بر اساس پیش‌بینی و برنامه زمانبندی، این پروژه تا آخر سال 96 به اتمام خواهد رسید.

این جوابیه در حالی در 25 فروردین ماه 94 داده شد که بعد از گذشتن نزدیک به 6 ماه نه تنها هیچ فعالیتی صورت نگرفته است بلکه زیر ساخت های این سد نیز با بارش برف و باران از بین رفته و نیازمند هزینه ای دورباره برای زیرسازی این پروژه است.

البته در کنار صرف هزینه های زیاد و سهل انگاری در اجرای پروژه، خطرات جانی به دلیل باتلاقی شدن اطراف سد از دیگر مشکلاتی است که برای اهالی وجود دارد.

در کنار این مسائل با طولانی شدن پروژه، شایعاتی در خصوص سیاسی بودن عدم فعالیت در این پروژه نیز در بین اهالی مطرح می شود.

در هر حال این روزها اگر گذرتان به روستای کلاسر در دشت مغان افتاد، رکود کامل در کار سدی را خواهید دید که قرار بود برای مردم منطقه منشا آبادانی باشد. اما هنوز خبری از این ماجرا نیست و انگار اراده خاصی برای تعیین تکلیف آن نیز وجود ندارد.

مردم منطقه انتظار دارند تا دولت هر چه سریع‌تر اقدام موثری را در خصوص این سد انجام داده و آن را از سرگردانی نجات دهد سوای هرگونه سیاسی کاری.

چندی پیش هم مسئولان استانی قول دادند تا این پروژه در سال 96 به بهره برداری برسد. اما رکود کامل حاکم بر سد کلاسر، حکایت از اتفاقات ناگواری میدهد که صرفا به هدر رفت سرمایه های خوابیده در این طرح منجر خواهد شد. به نظر می رسد نهادهای مربوطه، استانداری، جهاد کشاورزی، آب منطقه ای و .... باید سهم خود را از پروژه در حال رکود سد کلاسر مشخص کنند.

انتهای پیام/م

دیدگاه‌ها

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.