تازه ها

پربیننده ترین

1396-11-19 12:44
کد مطلب: 75159
بازار "حاجی یوسف" در اردبیل پلاسکوترین نمونه از پاساژهایی است که ممکن است در آینده ای نزدیک و یا کمی دورتر دچار همان بلایی شود که پلاسکو تهران را در نوردید و مردم پایتخت را دچار مشکل کرد؛ هرچند این ماجرا در اردبیل آنچنان‌که باید و شاید جدی گرفته نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما _مصطفی محمدی/حادثه خبر نمی کند" جمله ای که شاید روزانه دهها و صدها و حتی بیشتر، زبان به زبان میچرخد و از احتیاط در برابر اتفاقات ناگوار احتمالی" حکایت دارد.

اتفاقاتی که گاه طبیعی است و گاه غیر طبیعی؛ از زلزله و سیل و طوفان گرفته تا تصادف و بیماری و...!

البته در این میان هستند بسیاری از اتفاقاتی که قریب الوقوع‌اند و هر آن می تواند رخ دهد اما به علل مختلفی چون سهل‌انگاری‌ها، پشت گوش انداختن‌ها و کم مسئولیت‌پذیری‌ها، اتفاقی که نباید بیفتد می‌افتد و جز پشیمانی چیزی برای آدمی باقی نمی‌ماند؛"حادثه پلاسکو" یکی از همین اتفاقات بود.

اتفاقی که اگر از صدها میلیارد خسارتش، از بیکاری هزاران کارگرش و از همه مشکلات و معضلاتی که گریبان تهران بزرگ را گرفت، بگذریم بی شک از پرپر شدن 16 آتش نشان جان برکف و 6 شهروندی که این آتش داغی بر دل خانواده‌هایشان گذاشت، نمی‌شد گذشت.

اما حالا در سطح شهر اردبیل هم بازارچه‌ها و پاساژهای بسیاری را می توان دید که به لحاظ ایمنی در شرایط نامطلوبی قرار دارند و در صورت غفلت و عدم ساماندهی این اماکن، می‌تواند نتایجی به مراتب زیان‌بارتر از حادثه پلاسکو نیز به دنبال داشته باشد.

بازار "حاجی یوسف" در اردبیل پلاسکوترین نمونه از پاساژهایی است که ممکن است در آینده‌ای نزدیک و یا کمی دورتر دچار همان بلایی شود که پلاسکو تهران را در نوردید و مردم پایتخت را دچار مشکل کرد؛ هرچند این ماجرا در اردبیل آنچنان‌که باید و شاید جدی گرفته نشده است.

بازار "حاجی یوسف" 68 سال قدمت دارد و حالا صاحبان سالخورده‌تر از خودش، هر روز با هزار دلهره و نگرانی مغازه‌هایشان را به امید کسب روزی حلال باز می‌کنند؛ بازارچه‌ای که حالا دوامش به یک اتفاق و حادثه ای خیلی کوچک بند است.

ایوب نورزادگان از هیات امنای بازار "حاجی یوسف" در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به وضعیت نامناسب این بازارچه می‌گوید: علی‌رغم نامه‌نگاری‌ها و بازدیدهای مکرر مسئولان شهری، هنوز تصمیمی برای سرانجام این بازارچه گرفته نشده است.

او می‌گوید: صاحبان مغازه‌های این بازارچه در سال 94 نامه ای به مجید خدابخش استاندار وقت اردبیل نوشتند و ایشان هم طی نامه ای، از دستگاه‌های متولی خواستند در راستای مرمت و بازسازی هرچه سریعتر این بازار، اقدام کنند.

نورزادگان می‌گوید: بعد از حادثه پلاسکو نیز مسئولان استانی اعم از دادستان، فرماندار و اعضای شورای شهر از این بازار بازدید داشتند اما هنوز هیچ اقدامی در راستای مرمت بازار صورت نگرفته است.

یکی دیگر از اعضای هیات امنای بازار "حاجی یوسف" می‌گوید: این بازار در مسیر عبور هزاران دانش آموز قرار گرفته است و اگر حادثه ای در اینجا رخ دهد خسارت جبران ناپذیری خواهد داشت.

او می‌گوید: اینجا توریست‌ها و گردشگران زیادی هم می‌آیند که البته به دلیل ترس از ریزش، به محیط داخل پاساژ وارد نمی‌شوند.

این بازاری اردبیلی با نشان دادن ترک‌های دیوارهای بازارچه می‌گوید: بازار "حاجی یوسف" دیوار به دیوار بازار آزادی است و اگر این تکیه‌گاه نبود، دیواره‌های این بازار خیلی سالها پیش ریزش می‌کرد.

البته در همین راستا و با توجه به قرار گرفتن بازار "حاجی یوسف" در نقطه پرترافیک شهر(تازه میدان)، شایعاتی مبنی بر تخریب بازار در جهت تعریض خیابان و دادن تسهیلات برای صاحبان مغازه‌ها نیز شنیده می‌َشود؛ شایعاتی که البته نیاز به بررسی و برنامه ریزی مناسب دارد؛ البته درایت و تدبیر مدیران شهری را نیز می‌طلبد.

باتوجه به حجم ترافیکی در سطح شهر و کم عرض بودن خیابان‌های اردبیل، لزوم بازگشایی این مسیر احساس می‌شود و در این راستا شاید عیار مدیران و متولیان عمرانی شهر در قالب یک کار زیربنایی به محک آزمایش گذاشته شود.

البته درصورت اجرای این طرح، لازم است امکانات و تسهیلات مناسب نیز در اختیار صاحبان مغازه‌ها گذاشته شود تا "نه سیخ بسوزد و نه کباب"؛ چرا که این مغازه‌داران از اولین زمان تاسیس "سرای حاجی یوسف" تاکنون، عمر و زندگی خود را برای رونق این بازر گذاشته اند.

در هر حال بازار "حاجی یوسف" این روزها حال و روز ناخوشی دارد و انتظار می رود مسئولان و مدیران شهری "کاسه چه کنم چه‌کنم" را کنار بگذارند و تا کار از کار نگذشته اقدام مقتضی را انجام دهند.

عکس:پیام رحیمی

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.