تازه ها

پربیننده ترین

1397-12-13 08:57
کد مطلب: 80451
براساس آمارهای موجود تا ۲۰ سال آینده بیش از 23 درصد جمعیت استان اردبیل را سالمندان(گروه سنی بالای 60 سال) تشکیل خواهند داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، سالمندی بخشی از زندگی و واقعیت زیستی است و طبق آمارهای موجود طی ۲۰ سال آینده بیش از 23 درصد جمعیت استان اردبیل را نیز سالمندان(گروه سنی بالای 60 سال) تشکیل خواهند داد.

 طبق اعلام فریبرز دهقان معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، هم اکنون شش درصد جمعیت استان اردبیل را افراد بالای 60 سال تشکیل می‌دهند که این روند در 20 سال آینده تشدید شده و جمعیت استان به سمت پیری حرکت کرده وبیش از 23 درصد جمعیت استان اردبیل را گروه سنی بالای 60 سال تشکیل خواهند داد.

به گفته وی در سال‌ های آینده با سیر نزولی در جمعیت جوان روبرو خواهیم بود با این روند، نیروی کار در 20 سال آینده کاهش یافته و حتی تقاضا برای ورود به بازار کار تقریبا ناچیز خواهد بود و فلذا انتظار می رود بر اساس هرم سنی تدبیری در این زمینه اتخاذ شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل تصریح کرد: تغییرات جمعیتی در سطح کشور و استان اردبیل محسوس است و شورای راهبردی جمعیت باید با برنامه‌ ریزی هدفمند جلو رفته و سیاست‌گذاری‌ های درست جمعیتی در پیش گرفته شود.

وی دلیل ثابت ماندن جمعیت 65 هزار نفری بیکار استان اردبیل  را درسالهای اخیر  ورود هشت هزار نیروی جدید در هر سال دانست.
به گزارش سبلان‌ما، سالمندان سرمایه‌های هر کشور محسوب شده و افزایش شمار آن‌ها نشانه بالا رفتن امید به زندگی و افزایش سطح بهداشت کشور است، اما افزایش شمار سالمندان از منظری دیگر به‌عنوان بحرانی برای کشور محسوب شده و زنگ خطر کاهش جمعیت جوان کشور را به صدا درمی‌آورد.

انتهای پیام/ش

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.